Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyrekcja

Czcionka:
DYREKTOR:
 
Katarzyna Borowska
 

 

Lidzbarski ośrodek kultury prowadzi ręką pewną, ale subtelną. Mniej od udawanej dyscypliny (częsta przywara współczesności) interesuje ją efekt pracy.

Programowo unika obecności na pierwszym planie – o jej aktywności w kulturze (przeszło dwudziestoletniej) można dowiedzieć się tylko mimochodem, z kilku słów rzuconych w trakcie zebrań dla pracowników poprzedzających ważniejsze wydarzenia, które (współ)organizuje. W sieci można też znaleźć informacje o kilku udanych projektach kulturalnych, które powstały z jej inicjatywy. Udało jej się też pozyskać środki na ich realizację. Jako dyrektorka jest otwarta na twórcze pomysły i konkretna.

Ceni kulturę i sztukę ludową, ale... Śpiewa jazz. Intelektualizm tej muzyki, jej skomplikowane synkopy łączy ze zwykła ludzką tęsknotą od zawsze obecną w kobiecym głosie – chyba tak można to opisać... Nigdy jednak na scenie (i poza nią) nie przekracza granic dobrego smaku, nie przerysowuje emocji. Kultura to też umiejętność obcowania z innymi ludźmi – i jest w tym mistrzynią, a jej postawa nie ogranicza się wyłącznie do "zarządzania zasobami ludzkimi".

Ważna jest dla niej "kultura obecności": bywanie na koncertach, wernisażach, recitalach i spektaklach (czyli coś, co – zdawałoby się – zanika w dzisiejszych czasach). Obecność to "bycie człowieka w danym miejscu" – czy nie to właśnie jest ważnym celem instytucji kultury? Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku, prowadzony ręką Katarzyny Borowskiej, ma zacząć przyciągać.